keskiviikko 21. toukokuuta 2025

Paavin virkaan astujaiset


Paavi Leo XIV piti ensimmäisen messunsa virkaanastujaisten yhteydssä San Giovanni in Lateranon basilkassa, mikä on kristinuskon äitikirkko.
 
Ruotsista paikalla Paavin virkaan astujaisissa oli kruununprinsessa Victoria. Jos joku ihmettelee että miksi joillakin kuninkaallisilla rouvilla on valkoinen asu, niin se on kansainvälisen sopimusten mukaan sallittua vain katollisille kuninkaallisilli rouville. 

Victoria joutui istumaan toisessa penkkirivissä Saudi-Arabian kuningashuoneen edustajan vieressä. Victoria ei ole vielä valtaa pitävä henkilö, vaikka hän on jo kauan tehnyt suuren osan kuninkaan hän ole töistä, eikä naimisissa kuninkaallisen miehen kanssa, joten siksi hän ei saannut paikkaa eturivissä. Victorilla oli musta asu ja musta mantilla.


lauantai 10. toukokuuta 2025

Liika turismi on suuri ongelma

Avainlaatikoista on tullut massaturismin symboli Italiassa

Viime vuonna Roomassa kävi 22,2 miljoonaa ulkomaalaista turistia ja Vatikaanissa noin 30 miljonaa (italialaiset mukaan luettuina). Siis noin 2,5 miljoonaa kuukaudessa! Useimmat vastaantulijat Roomassa ovat turisteja. Keskikaupungilla ei asu paljoakaan paikallisia, mutta sitäkin enempi turisteja. Roomassa on hotelli hotellin vieressä. Ei ihme ettei roomalaisia hymyilytä. Turismista on tuloja mutta myös menoja.

PS. Nyt on lentäminen melko halpaa joten tässä on taas lähdettävää Roomaan, vaikka siellä alkaa olla tungosta Vatikaanin juhlavuoden takia. Riemuvuosi on katolisessa kirkossa 25 vuoden välein vietettävä erityinen pyhä vuosi. Viimeisin oli riemuvuosi 2000. Nyt on riemuvuosi 2025. Riemuvuosi on uskoville tilaisuus elää uskoaan pyhiinvaeltajina katumuksessa, kääntymyksessä, sovinnossa ja hyvityksessä. Mahdollisuus syventää uskoasi ja todistaa siitä uudistuneella sitoutumisella. 


Paavi Franciskus ehti avata ennen  kuolemaansa juhlavuoden avaamalla erityisen Pyhän portin Pyhän Pietarin basilikaan.

Muinaisessa juutalaisessa perinteessä riemuvuotta vietettiin joka 50. vuosi, ja sen oli tarkoitus palauttaa tasa-arvo kaikkien israelilaisten välille ja antata vilelymaiden levätä. Riemuvuosi tarjosi uusia mahdollisuuksia, orjia vapautettiin ja velkoja kuitattiin. Riemuvuoden alkamisen merkiksi puhallettiin pässin sarveen, hepreaksi jobel, josta kristillinen termi riemuvuosi on peräisin. Israelin lain mukaan oikeudenmukaisuus koostui ennen kaikkea köyhien ja heikkojen suojelemisesta.

Nyt Trumpin hallitus tekee kaikkensa että uusi Paavi hylkää perinteisen  kristillisen (raamatullisen) käsityksen rakkaudesta. Jumalan rakkaus kutsuu meitä jakamaan toisten kanssa, vastaamaan avokätisesti köyhien tarpeisiin, rohkaisemaan kärsiviä ja olemaan aina valmiita antamaan anteeksi ja toivomaan. Rakkaus on evankeliumin ydin. 

Italiassa lyhytaikaisissa loma-asunnoissa, kuten Airbnb, majoittuvat turistit eivät voi enää itse kirjautua sisään loma-asuntoihinsa Italian sisäministeriön asettaman kiellon jälkeen. Epäillään että seksipalvelut käyttää asuntoja hyväkseen.

Kielto lopettaa etäissisään kirjautumisen käytännön, mikä usein tehdään lähettämällä kuvia henkilöllisyystodistuksista WhatsAppin kautta, ja vieraat saavt ahke asunon avaimen koodilla avainlokerosta. Nyt on vieraiden on nyt kirjauduttava sisään henkilökohtaisesti.

Valtion poliisipäällikön Vittorio Pisanin 18. marraskuuta antama ja allekirjoittama määräys koskee kaikkia turistimajoituksen muotoja, mutta se on erityisesti suunnattu lyhytaikaiseen vuokraukseen.

Ministeriön mukaan sääntöjen tiukentaminen tehtiin osana terrorismin vastaisia ​​​​toimia "herkän" kansainvälisen tilanteen vuoksi ja ennen Vatikaanin juhlavuotta 2025 Roomassa.

Määräys kieltää käytännössä avainlokerot, joita käytetään laajalti vieraiden pääsyyn lyhytaikaisiin vuokrauksiinsa ilman, että isäntien tarvitsee tavata vierailijoitaan.

Monille italialaisille avainlokeroista on tullut vastenmielinen liikaturismin symboli, ja ne ovat olleet mielenosoitusten kohteena Roomassa ja Firenzessä, missä pormestari ryhtyi äskettäin toimiin kieltääkseen niiden käytön historiallisessa keskustassa.

Määräyksessä todetaan, että ilman vieraiden visuaalista tunnistamista omatoiminen sisäänkirjautuminen voi aiheuttaa sen, että majoitusliikkeessä voi asua yksi tai useampi henkilö, joiden henkilötiedot jäävät tuntemattomiksi toimivaltaiselle poliisiasemalle, mikä voi vaarantaa yhteisön turvallisuuden. Laki vaati Italiassa että kaikentyyppiset yöpymiset Italiassa on ilmoitettava heti henkilöiden nimet ja osoiteet ja kotimaat tiedoksi poliiseille. Tämä siksi että jos hekillö joutuu kadoksiin tai onnettomuuteen, niin poliisit tietää heti kenestä on kysymys ja missä kyseinen henkilö asuu tai on asunut viimeksi. 

Italian matkailuministeri Daniela Santanché piti toimenpidettä myönteisenä ja piti sitä tärkeänä askeleena riskien ehkäisemiseksi ja rauhallisen ja myönteisen matkailukokemuksen takaamiseksi. Hän lisäsi, että ministeriöiden välinen yhteistyö on avainasemassa "turvallisen ja vieraanvaraisen ympäristön luomisessa kaikille, erityisesti erittäin tärkeiden tapahtumien, kuten juhlavuoden 2025 vuosipäivän, yhteydessä.

Rooman porimestari Roberto Gualtieri ylisti toimenpidettä hyvänä uutisena kaikille ja toivotti tervetulleeksi katujen rumentavien ja riittävien turvatarkastusten estävien riippulukkojen ja laatikoiden loppumisen.

Sisäministeriön tiukat toimet tapahtuvat samaan aikaan kun Italiassa pyritään hillitsemään liikaturismia, erityisesti Venetsiassa, jossa sisäänpääsymaksut on otettu käyttöön sesonkiaikana, ja Roomassa kaupungin lähestyessä Vatikaanin juhlavuottaan.

Lyhytaikaisten vuokra-asuntojen kysyntä Italian pääkaupungissa on johtanut kasvavaan trendiin, jossa vuokranantajat muuttavat kiinteistöjään turistimajoituksiksi, mikä on haitallista paikallisille, jotka joutuvat muuttamaan tai joutuvat hintojensa vuoksi ulos markkinoilta. Aikuinen jälkikasvu haluaa häätää omat vanhempansa maaseuduelle ja vuokrata vanhempien asunnnon turisteille. Tätä esiintyy myös runsaasti Espanjassa.

Ilmiötä on pitkälti vauhdittanut tuleva Vatikaanin juhlavuosi, jolloin arviolta noin 32 miljoonan turistin ja pyhiinvaeltajan odotetaan saapuvan Ikuiseen kaupunkiin.

perjantai 25. huhtikuuta 2025

Il Battistero Lateranense


Il Battistero Lateranense/San Giovanni in Fonte/kastekirkko 

Piazza San Giovanni in Latareano, Laterano

Tämä kastekirkko kuuluu Santissimo Salvatore e Santi Giovanni Battista ed Evangelista in Lateranon seurakuntaan.

Avoinna: 
kaikkina viikonpäivinä kello 9.00-19.00
 Ilmainen sisäänpääsy!

Tämä on omasta mielestäni yksi pakollisista kohteista Roomassa yhdessä Lateraanibasilikan kanssa, sillä tämä on upea esihistoriallien rakennus kristinuskon alkuajoilta. Jopa yksi kauneimmista rakennuksita omasta mielestäni. Kastehan on kristinuskon tärkein ydin.

Tässä postauksessa keskityn lähinnä Kastekirkkoon/Battistero nimeltä Battistero Lateranense San Giovanni in Fonte, mikä sijaitsee San Giovanni Laterano basilikan  ja Laterano palatsin  jatkona. Aukean ympäristöstä olisi vaikka kuinka paljon kerrottavaa.


Tältä näyttää Piazza nykyään. Piazza on todellakin valtavan suuri aukea, mikä ei näy kokonaisuudessaan tässä kuvassa. Aukea jatkuu Lateranipalatsin takaa, missä kastekappelin erikoinen katto häämöttää (vasemmassa yläkumassa).

Kuvassa lähinnä näkyy kaupunginmuuri. Kaupungin portti on nimeltään Porta San Giovanni. Portin ulkopuleolla sijaitsee Piazzale Appion aukea, missä on vilskettä ja vilinää vuorokaudet ympäri. Via Appia Nuovan kadun varrella Re di Roman aukiolle saakka on myymälöitä joka lähtöön. Tämä alue on roomalaisten shoppingalue. Aukean ympäristössä on yllättävän paljon mielenkiintoista nähtävää ja koettavaa.

Tänä vuonna on Katollisen kirkon juhalvuosi/riemuvuosi ja sitä varten toria on kunnostettu. Juhlavuosi on erityinen pyhä vuosi, jota vietetään yleensä 25 vuoden välein. Vuosi on tilaisuus syventää uskoaan ja elää kristillistä todistustaan ​​uudistuneella sitoutumisella. Juhlavuosi 2025 alkaa Roomassa 24. joulukuuta 2024 ja päättyy 6. tammikuuta 2026. Riemuvuosi alkaa paavin avaamalla Pyhän oven Pietarinkirkossa. Pyhän oven, odotetaan houkuttelevan yli 35 miljoonaa turistia ympäri maailmaa.

Roomassa on 7 erityistä isoa pyhiinvaelluskirkkoa. Perinteinen pyhiinvaellus Roomassa tehdään kävelemällä näitten seitsemän kirkon väliä. Juhlavuoden aikana paavi kehottaa meitä työskentelemään erityisen intensiivisesti rauhan ja oikeudenmukaisuuden puolesta. Julistuksessaan ”Toivo ei hylkää meitä” paavi kirjoittaa muun muassa, että ”juhlavuosi muistuttaa siitä, että maan resurssit eivät ole tarkoitettu vain harvoille etuoikeutetuille, vaan kaikille”.

Paavi Franciscus korostaa myös, että jos todella haluamme luoda rauhaa maailmaan, meidän on pyrittävä poistamaan epäoikeudenmukaisuuden syyt. Yksi tapa tehdä tämä on työskennellä köyhien maiden velkojen anteeksiannon puolesta.


Tältä aukio näyttää piirroksessa!

Aukio on päällystetty perinteisillä roomalaisilla kivillä, sanpietrinillä, basaltinalla ja travertiinilla, ja niiden välissä on matalan kasvillisuuden alueita sekä  leikkisiä matalia suihkulähetitä, mitkä on suunniteltu tarjoamaan ohikulkijoille virkistystä ja viilentämään aukiota kuumina roomalaisina kesinä.  Suihkulähteitä täydentää vähän energiaa kuluttavia valaistuksia, jotka on suunniteltu korostamaan basilikan julkisivun loistoa.

Myös aukealla seisovaa egyptiläistä Laterano-obeliskia on kunnostettu ja varmistettu ja sen ympäristöön on tehty uudistuksia.

Kapunginportin ulkopuolella sijaitsee San Giovannin metroasema ja useita bussipysäkkejä.  Lähinnä muuria Via Sannion kadun varrella sijaitsee Mercato Sannio, mikä on eräänlainen kirpputori, mikä on avoinna maanantaista lauantaihin. Myynti siirtyy sunnunstaiksi Porta Porteseen, missä myös myydään käytettyä ja uutta tavaraa. Tästä linkistä löytyy muitakin kirpputoreja sekä antiikkimarkkinoita. Suosittelen tutustua näihin marketteihin, jos aika riittää! Marketit ovat erittäin suosittuja turistienkin parissa. Suosittelen, mutta  varokaa taskuvarkaita!


Alueen nimi Laterani on nimetty Laterani nimisen suvun mukaan, jonka palatsin Konstantinus Suuri hankki ja lahjoitti Paavi Sylvester I:lle (314-335). 800-luvulla uudelleenrakennettu palatsi oli paavien asuinpaikka 1300-luvulle asti. Nykyinen Laternaren rakennettiin vuonna 1586.

Pian tänne rakennettiin Lateraanin basilika,  mikä on kristikunnan vanhin edelleen käytössä oleva kirkko ja edelleen Rooman katedraali.

Lateraaniobeliskin edessä voit ihailla vanhinta monumentaalista kastekappelia, jonka nimi on San Giovanni in Fonte. Keisari Konstantinus Suuri rakensi sen 400-luvulla 1000-luvun huvilaan ja 3. vuosisadan kristillisen yhteisön palvontapaikaksi.

Chigi-suvun vaakunalla koristeltu sisäänkäynnin yllä sijaisteva ulkofriisi on Francesco Borrominin (1657) teos. Sisätiloissa on kahdeksankulmainen pohjapiirros, jonka keskelle 1500-luvulta peräisin olevan pyöreän aitauksen sisäpuolelle sijoitettiin kasteallas, upea vihreä basalttiuurna pronssikannella.

Itse kastekappelin lisäksi rakennus koostuu viidestä kappelista: Johannes Kastajan kappeli, Rufinan ja Secundan kappeli, Kyprianuksen ja Justinan kappeli, Venantiuksen kappeli ja evankelista Johannes Kappeli.

Battistero Lateranense/San Giovanni in Fonte al Laterano on kastekappeli ja kirkkorakennus San Giovanni Lateranon basilikan kupeessa, sen oikealla puolella, Piazza Giovanni Paulo II:lla.

Kastekappeli on toiselta nimeltään San Giovanni in Fonte al Laterano. Lateranense  viittaa siihen että se kuuluu basilikan vieressä sjaitsevaan Lateraani palatsiin ja näin olleen kuuluu Vatikaanille. San Giovanni in Lateranon basilika on koko kristillisen kirkon äitikirkko. Se oli täällä Lateraani pasilikassa kun Paavit alun alkaen asuivat. 

'

1. Kastehuone

2. Johanes Kastajan kappeli

3. Rufinan ja  Secundas kappeli

4. Cyprianusksen ja Justinan kappeli

5. Venatius kappeli

6. Johannes Evagelsistan kappeli

Kastekappeli (battistero italiaksi, Babtistery engalnniksi, dopkapell ruotsiksi) on kristillisen kirkon erillisrakennus, jossa suoritetaan kastetoimituksia. Sen keskeinen elementti on kappelin keskellä oleva kastemalja, niin suuri että siinä voitiin kastaa aikuisia upottamalla heidät kokonaan. Lapsikasteen yleistyessä kastemaljat ovat pienentyneet.



San Venanzon kappeli


Carlo Marattan maalaaus "Epäjumalien tuhoaminen"






Vielä käytössä oleva kastekappeli on tämä  San Giovanni in Lateranon yhteydessä Roomassa. Monet myöhemmät kastekappelit on rakennettu tämän mallin mukaan. Kappelin rakennutti Konstantinus Suuri vuonna 315. 300-luvun lopulle asti tämä kastekirkko oli ainoa paikka Roomassa, missä ihmisiä kastettiin, ja sielläkin vain kerran vuodessa, pääsiäisenä. 400-luvulta alkaen kristinusko yleistyi, ja kastekappeleita rakennettiin muihinkin kirkkoihin, usein kirkon sisätiloihin. 

Kuvassa Piazza Giovanni Paulo IIn aukea, mikä on osa Piazza San Giovanni in Lateranoa. Tässä torilla kohtaa useita katuja. Vasemalla San Giovanni in Lateranon basilika ja  kuvassa keskellä Lateranon palatsi.

Rooman tärkeimmistä aukioista on mainittava tämä Piazza San Giovanni in Laterano, mikä on todellinen matka kirkon historiaan, joka sisältää Lateranin Pyhän Johanneksen basilikan, kastekappelin, pyhät portaat ja Sancta Sanctorumin, obeliskin ja Lateranin palatsin.

Via Merulanan, Aurelianuksen muurien ja Porta San Giovannin välissä sijaitseva aukio on saanut nimensä Paavin arkkibasilikan suurimmasta Pyhän Vapahtajan ja Pyhien Johannes Kastajan ja Johannes Evankelistan katedraalista Lateranissa, Pyhän Johannes Lateranin basilikasta, "kaikkien kirkkojen äidistä maailmassa".

Tämä on yksi Rooman tärkeimmistä aukioista/toreista Piazza San Giovanni in Laterano, mikä todellinen matka katollisen kirkon historian lävitse, johon kuuluvat San Giovanni in Laterano/Lateranin Pyhän Johanneksen basilika, kastekappeli, Scala Santa/pyhät portaat ja Sancta Sanctorum, obeliski ja Lateraanipalatsi. Olen jo aikaisemmin tehnyt joitakin postauksia alueesta. 

Piazza San Giovanni in Laterano kautta kulkee mahdoston määrä busseja ohitse kuten bussit 16, 85 ja 87 ja Porta S. Giovanni/Carlo Felicen kapunginportilla raitiovaunu 3. (HUOM! Tämä on ollut osittain raitiovaunulinja ja osittain bussilinja). Paikallisliikenteen sivut!

Piazza di Porta San Giovannilta kulkee myös nuo edellä mainitut bussit.  Sekä raitiovaunu 8, mikä taita nykyään olla sekin bussi. Tästä lähtee  myös busseja busseja kaupungin eteläisiinasumalähiöihin.

Bussi 51 käy tekemässä Porta San Giovannin portilla lenkin, 

Kaukana ei ole  metropysäkki San Giovannikaan, Via Appia Nuovalla, missä käy metrolinjat  A ja C. Viale Carlo Feliciä pitkin kulkee yöbussi n3s, mikä ajaa melko suuren lenkin keskikaupungin ympäri. 

Via Sannion kadun varrella sijaitsee Sannion torimyynti, mikä on avoinna maanantaista perjantaihin ainakin aamupäivisin ja viikonloppuna myynti muuttaa Porta Porteseen Tastevereen.

Näitten kahden torin ympäristössä on vaikka kuinka paljon mielenkiintoista nähtävää ja koettavaa. Kannattaa kuitenkin etukäteen tutustua aluueeseen opaskirjojen avulla ja lukea alueen historiaan, jolloin alueesta saa syvemmän tuntuman.

Battisteron kastekappelia vastapäätä on mielenkiintoinen turistinähtävyys 'Romani  Porticato della Proprietà Imperiale' historiasta kiinnostuneille, missä on rippeet entisestä roomalaisesta kaupunginportista, minkä voi osittain nähdä Via dell'Amba Aradamin kadun jalkakäytävältä rauta-aidan takaa.

Itse menin toista kautta alueelle, Via di San Giovanni in Laterano 155. Siinä kirkon vieressä on kapea portti mistä menin alueelle. Tämä on kahden sairaalan aluetta, joten en tiedä pääseekö tuosta edellä manitsemasta portista vielä nykyäänkin sisään. Ensimmäisenä on ikivanhan Santa Marian hospitsi/sairaalan tilat ja sen kirkko on siinä vieressä sisäänkäynti portin vieressä.

Siinä on myös yksi Roomaan suurimmista sairaaloista San Giovanni Addoloratan sairaala, mikä on smalla vanhin sairaala ja mikä on merkittävän kulttuurisen, historiallisen, arkeologisen, arkkitehtonisen ja taiteellisen perinnön omaava sairaala. Sairaala sisältää noin 500 arkeologista aarretta.



Kastekappelin takana sijaitsee myös Rooman vikariaatin historiallinen arkisto, paavillinen Lateraaniyliopisto, kaanoninen oikeustieteellinen tiedekunta (yliopisto), paavi Johannes Paavali II:n teologinen avioliitto- ja perhetieteiden instituutti, paavillinen roomalainen seminaari, romanikirjasto, Madonna della Fiducian kappeli Lateraani kirkko, toisin sanoen kaikki katollisen kirkon tärkiemmtä virastot ja etenkin katollisen kirkon korkeakoulu.

Torin itäpuoella Viale Carlo Felicenllä pysähtyy myös raitiovaunu 8 ja bussilinjat 3NAV ja 8 NAV, jotka ajaa raitiovaunu numero 3 ja 8 sijasta aika ajoittain ainakin



torstai 24. huhtikuuta 2025

Paavi on matkalla Taivasten valtakuntaan


Katolilaiset pitävät Paavia kirkon johtajana ja samalla Jeesuksen edustajana maan päällä. Paavi Franciscus syntyi Jorge Mario Bergogliona 17. joulukuuta 1936 Buenos Airesissa. Hänen vanhempansa olivat italialaisia ​​maahanmuuttajia.

Bergoglio kouluttautui kemistiksi ja opiskeli myös kirjallisuutta ja psykologiaa. Hänestä piti tulla jalkapallon ammattilainen, mutta se keskeytyi, koska hänen toinen keuhkolohko oli leikattava pois. 

Hänet vihittiin jesuiittapapiksi vuonna 1969 ja hänestä tuli myöhemmin Buenos Airesin arkkipiispa, ennen kuin hänet valittiin paaviksi 13. maaliskuuta 2013.

Hän otti nimen Franciscus Assisilaisen Franciscus mukaan, joka oli italialainen uskonnollinen mies ja fransiskaanien veljeskunnan perustaja, joka muun muassa omistautui spitaalisten ja köyhien auttamiselle sekä kirkon uudistamiselle. Hän sai myös kutsun elää ilman omaisuutta ja pysyvää kotia.

Paavi kuoli 21. huhtikuuta 2025. Grazie per essere lì a sostenerci tutti. Riposa in pace!


Tässä on Paavin hautapaikka Santa Maria Maggioren basilikassa

Hautapaikkaa valmisteltiin jo etukäteen ja Paavi kävi seuraamassa sen valmistumista. Hän sai itse päättää kaikesta, paitsi ei tietenkään mistä tahaansa paikasta kirkossa.

Hauta näyttää leveämmältä mitä se on todellisuudessa on. Se on hyvin kapea aolu kahden ison  kappelin välissä. Paavin arkku on pitänyt työntää jalat edellä sisään, sillä solu kapenee sisäänpäin. Aukon ulkopuoleelle on tehty kauniit portaat mitkä tekee haudasta kodikkaan. Kaunis hautapaikka parhaassa mahdollsiessa paikassa!

keskiviikko 16. huhtikuuta 2025

Buona Pasqua!


Pääsiäinen on Katollisen kirkon suurin juhlapyhä. Oikein hyvää pääsiäistä!

keskiviikko 19. maaliskuuta 2025

Piazza Mattei


Piazza Mattei, Fontana della Tartarughe/ Kilpikonna suihkulähde

Tämä renessanssi-Rooman sydämessä ja Rooman juutalaiskorttelissa sijaitseva pieni aukio on aatelispalatsien ympäröimä. Näkymät ovat: Palazzo Costaguti, jonka sisätiloissa on kauniita freskoja kattoon Guercino, Domenichino, Lanfranco ja muut; kahden vanhimman Mattei-palatsin matalat koristamattomat julkisivut rakennettiin toinen 1400-luvun lopulla ja toinen 1500-luvun alkupuoliskolla, luultavasti Nanni di Baccio Bigio Mattein pojille.

Pienen aukion keskellä on yksi Rooman kauneimmista suihkulähteistä: Kilpikonnan suihkulähde, joka rakennettiin 1500-luvun jälkipuoliskolla Giacomo Della Portan suunnittelemana ja jossa on Taddeo Landinin pronssisia veistoksia. Maanpinnan altaan keskellä koristeltu jalusta tukee neljää delfiineiltä vettä vastaanottavaa afrikkalaista marmorikuorta, joiden päällä neljä efebeä lepää jalkojaan työntäen neljä kilpikonnaa marmorialtaan reunaa vasten.

Kilpikonnat, jotka Gian Lorenzo Bernini on todennäköisesti lisännyt vuonna 1658 paavi Aleksanteri VII Chigin (1655-1667) aikana suoritetun suihkulähteen entisöinnin jälkeen, joutuivat toistuvien varkauksien kohteeksi, kuten vuosina 1906, 1944 ja viimeksi vuonna 1981. Tällä hetkellä näkyvissä olevat kilpikonnat ovat säilyneet kolmesta entisestä. Capitolinian museoissa


Pienen aukion keskellä on yksi Rooman kauneimmista suihkulähteistä: Tartaruga-suihkulähde, joka rakennettiin 1500-luvun jälkipuoliskolla Giacomo Della Portan suunnittelemana ja jossa on Taddeo Landinin pronssiveistoksia. 

Kilpikonnat, jotka Gian Lorenzo Bernini lisäsi luultavasti vuonna 1658 paavi Aleksanteri VII Chigin (1655-1667) aikana suoritetun suihkulähteen kunnostuksen jälkeen, joutuivat toistuvien varkauksien kohteeksi, kuten vuosina 1906, 1944 ja viimeksi vuonna 1981. Tällä hetkellä näkyvät kilpikonnat ovat jäljennöksiä alkuperäisistä kappaleista, joita on säilynyt Capitoline-museoissa, kolme säilyneenä kappaleena.

Mattein tori sijaitsee Mattein aatelissuvun omistamassa korttelistossa, juutalaisten asuttamalla alueella, Sant' Angelon kaupunginosassa, mikä on keskikaupunkia. Tällä alueella on hyvin kapeita kujia ja useita pieniä toreja.

Mattein suuri platsi on niin suuri että se vie kokonaisen kortteliston Via dei Funarin ja Via Michelangelo Gaetanin katujen kulmauksessa. Rakennuskompleksia kutsutaan nimellä Insula Mattei. Palatsissa sijaitsee  muun muassa Center for American Studies, mikä on jonkilainen amerikkalsidten tutkimuslaitos ja paljon muutakin, kuten Kultuuriministeriön kirjasto. 

Matteit ovat vanhinta ja korkeinta roomalaista aatelistoa ja sukua Tusculumin kreiveille. Matteit kuuluivat alunperin Papreschin aatelissukuun, suku josta nousi 1100-luvulla Paavin virkaan Innocentius II/ Gregorio Papareschi di Guidoni. Suku asui Trasteveressä kuten Mattein nimeä kantava sukukin. Papareschin di Guidonin suvusta syntyi useita sukuhaaroja, Matteit, Papit ja Bonaventurat.

Mattein suvusta nousi useita herttuaita, markiiseja ja kreivejä. Matteit kuuluvat yhdessä muutamien muiden roomalaisten aatelissukujen kanssa myös Vatikaanin mustaan aristogratiaan/Black Nobility.

Mattein suvusta nousi katolliselle kirkolle kahdeksan kardinaalia, heidän joukossaan Girolamo Mattei (1586), Gaspare Mattei (1643), Alessandro Mattei (1803), Mario Mattei (1832), Lorenzo Girolamo Mattei (1833) ja (sekä 1875) Ruggero Luigi Emidio Antici Mattei. Mattein voimakkaan haaran perustaja oli Giovanni Giacomo Mattei.

1350-luvulla perhe muutti tänne Rione Sant'Angelon kapunginosaan, ja lopulta he rakensivat kuusi asuntoa Isola Mattei-nimellä tunnetulle alueelle, missä sijaitsee tämä Piazza Mattein torikin. Isola Mattei tarkoittaa Mattein suvun omistamaa suurta aluetta Roomassa.

Upeaakin upeampi ja suuri palazzo Mattei sijaitsee torista hieman eteenpäin seuraavassa kadunkulmassa, sisäänkäynti Via Michelangelo Caetani 32. Kadun nimi viittaa Caetanin aatelissuvun palatsiin, Palazzo Caetani ja Palazzo Caetani Lovatelli. Myös Palazzo Mattei sijaitsee tässä samojen katujen risteyksessä. Monia muitakin platseja on alueella. Joillakin palatseilla on kaksoisnimi, mikä kertoo kahden suvun avioliitosta keskenään.

Tämä renessanssi-Rooman sydämessä ja Rooman juutalaiskorttelissa sijaitseva pieni aukio on aatelispalatsien ympäröimä. Näkymät ovat: Palazzo Costaguti, jonka sisätiloissa on kauniisti Guercinon, Domenichinon, Lanfrancon ja muiden freskomaalatut katot; kahden vanhimman Mattei-palatsin matalat koristamattomat julkisivut, jotka rakennettiin toisen 1500-luvun lopulla ja toisen 1500-luvun ensimmäisellä puoliskolla, luultavasti Nanni di Baccio Bigio Mattein pojille.

Pienen aukion keskellä on yksi Rooman kauneimmista suihkulähteistä, Kilpikonnien suihkulähde, joka rakennettiin 1500-luvun jälkipuoliskolla Giacomo Della Portan suunnittelemana ja jossa on Taddeo Landinin pronssiveistoksia. Altaan keskellä maanpinnan tasolla koristeltu jalusta tukee neljää delfiineiltä vettä vastaanottavaa afrikkalaista marmorikuorta, joiden päällä neljä efebialaista lepää jalkojaan työntäen neljä kilpikonnaa kohti marmorialtaan reunaa.

Kilpikonnat, jotka Gian Lorenzo Bernini luultavasti lisäsi vuonna 1658 paavi Aleksanteri VII Chigin (1655-1667) aikaan suihkulähteelle tehdyn kunnostuksen jälkeen, joutuivat toistuvien varkauksien kohteeksi, kuten vuosina 1906, 1944 ja äskettäin 1981. Tällä hetkellä näkyvät kilpikonnat ovat kopioita alkuperäisistä kappaleista, joita on säilynyt Capitoline-museoissa, kolme säilyneenä yksilönä.

Palazzo Mattei on yksi Rooman komeimmista palatseista.

Palazzo Costaguti taustalla, Palatsin takaan on pieni söötti Piazza Costaguti, jonka ympärillä sijaitsee myös valtavan isoja aatelisten palatseja. Costagutin suku on rikasta pankkiirisukua.

Torin kulmalta lähtee Vicolo Costagutin kuja (merkattu punaisella katkoviivalla) talojen lävitse, mikä johtaa Via della Regnellan kujalle, ja siitä sitten Piazza Matteille.


Torin reunalla on vain yksi bistro nimeltä Le Tartarughe Eat & Drink. Piazza Costagutin torilla on Forno del Ghetto niminen leipomomo ja sen vieressä Urbani niminen pizzeria. Piazza Costagutin jatkeelta löytyy lisää ravintoloita ja baareja. Tälle alueelle tultaessa ollaankin sitten Rooman Ghettossa, mistä löytyy Gosher ravintoloita.
HUOM! Pandemian jälkeen on monet ravintolat lopettaneet toimintansa.

lauantai 22. helmikuuta 2025

Santa Dorotea



Santa Dorotea/Santi Silvestro e Dorotea, Via di Santa Dorotea 23, Trastevere

Kirkko seisoo erittäin keskeisellä paikkalla, Piazza San Silvestrolla.


Avoinna:

Kaikkina viikon päivinä

kello 07.30–12.30 ja 16.00–19.30

Messu arkena ja pyhäpäivinä: kello 18.00

HUOM! Rooman suomiseura kokoontuu kirkon tiloissa toisessa kerroskessa. En tiedä mitä kautta sinne pääsee. Aikaisemmin seuran tilat olivat Villa Farnesinan piharakennuksessa. Facebook! Kirkkojen eteisissä on ilmoitustaulu mistä ehkä löytyy opastusta.Tilat on toisessa kerroksessa, ja osoite on sama kuin kirkolla.

Via di Santa Dorotean katu on mielenkiintoinen ja viihtyisä erittäin kapea kuja, minkä varrella on useita ravintoloita ja kahviloita, sekä joitakin hotellejakin ja muitakin yöpymispaikkoja. Tämä alue on erittäin suosittua turitien ja roomalaistenkin parissa. Kerron postauksen lopussa yöpymismahdollisuuksista.

Via di Santa Dorotean kadulle löytää kekustasta kun lähtee Ponte Siston siltaa Trastevereen ja siinä sitten Via di Santo Siston kujaa pitkin noin 50 metriä pitkälle Via di Santa Dorotean kujalle, mikä  sitten päätyy Via di Porta Settimianalle. 

Santa Dorotean kirkon julkisivun ohitse kävelee helposti, koska julksivua on vaikea huomata. Katu on todellakin kapea ja kirkon julkisuvu iso, mikä on ikäänkuin joutunut viereisen rakkennuksen nurkan taakse.

Kirkon sisäänkäynnin eteen on laitettu riimuketju estämään parkkeerausta.

Kirkko mainitaan ensimmäisen kerran 1100-luvun alussa paavi Callisto II:n bullassa nimellä San Silvestro. Vuonna 1445 silloinen paavi lisäsi kirkolle Santa Dorotean nimen. Santa Dorotea oli nuori marttyyri, joka mestattiin Kappadokian Kesareassa (Turkki) Diocletianuksen (284-305) vainon aikana. Pyhien pyhäinjäännöksiä säilytetään tällä hetkellä pääalttarin alla olevassa urnassa

San Silvestron niminen kirkko löytyy Roomasta, San Silvestro in Capitale, mikä on brittiläisten kotikirkko Roomassa. San Sivestron kirkko on yksi Rooman vanhimmista. Santa Dorotean kirkko on pyhietty myös paavi Silvestero I:n kunniaksi. Roomassa syntynyt Silvester I oli paavi vuosina 314–335 (kuolemaansa saakka). Silvester I kunnioitetaan pyhänä roomalaiskatolisessa kirkossa, ja hänen juhlapäivä on 31. joulukuuta.


Kirkko rakennettiin jo 700-luvulla. Paavi Paavali I aloitti kirkon rakentamisen vuonna 761. Kirkko rakennettiin vanhemmalle Apollonille omistetun temppelin raunioihin. 1200-luvulla kirkko lahjoitettiin Pyhän Claren sääntökunnalle. Kirkosta tuli katakobeista kuljettujen pyhimsyten reliikkien säilytyspaikka. 


Santa Dorotean ympäristösssä on ehkä Rooman suosituimmat ravintolat ja tällä alueella liikkuu paljon turisteja varsinkin iltaisin. Täältä löytyy monenlaista ja monen hintaista syötävää ja myös huoneistoja on alueella vuokratavana turisteille. Trasteveretsä löytyy monen hintaisia ruokapaikkoja ja kaikkia voi suositella. Mutta asuminen Trasteveressä on kalliinpaa kuin muualla Roomassa.






Nykyisessä muodossaan Santa Dorotean kirkko on peräisin 1700-luvun puolivälistä joidenkin aikaisempien rakennusten jäänteistä. Giovanni Battista Nolli kunnosti rakennuksen perusteellisesti vuosina 1750-1756 Se on fransiskaanien minoriittien seurakuntakirkko ja luostarikirkko. Luostarissa asuvilla veljeksillä oli tärkeä rooli sekä theatiini- että piarististen uskonnollisten yhteisöjen perustamisessa. Santa Dorotean perusrakenne on roomalaisille kirkoille epätavallinen, se on sekoitus keskusrakennusta ja pitkää navea/poikkilaivaa.

Kirkko sai nyt lokakuussa uuden kardinaalin kolombialaisen Jorge Enrique Jiménez Carvajal, joka vastaa kirkon toiminnasta. Kirkolla on myös vastuu vankilan hartaushetkistä.

Santa Dorotean kirkkoa vastapäätä sijaitse ueseampi ravintola ja suosittu 'Gastropub' (= ravintola, mikä yhdistää pubikulttuurin laajempaan ja hienompaan ruoka- ja juomavalikoimaan).

Pimm'S Good, Via di San Dorotea 8. Tämä oli aikaismmein kahvila minkä nimeä en enää muista, mutta olen ehkä jossain postauksessa maininnut sen. Tämä on yksi Rooman suosituimmista baareista, ainakin iltaisin, mikä on melkein aina täynnä porukkaa, kun kävelee sen ohitse. Pimms sijaitsee vastapäätä Santa Dorotean kirkkoa. Tämä suosittu pubi on avoinna kello 10-02. Usein iltaisin on joku 'pelimanni' viihdyttämässä asiakkaita. Kohtuu hintainen paikka!

Erittäin suoittu kahvila/espressobaari Caffè Settimiano di Mella Valter e C. S.a.s. Se sijaitsee katujen risteyksessä Via di Porta Settimiana 1. Täällä on usein amerikkalaisia opiskelijoita, koska amerikkalainen John Capotin yliopisto sijaitsee siinä melkein vastapäätä. Tämä ei ole ainoa amerikkalainen yliopisto Roomassa, mutta suosittu jo sijaintinsakin vuoksi.

Kirkon lähettyviltä löytyy pari mukavaa yöpymispaikkaa, kuten esimerkiksi Casa San Giuseppen luostari, Vicolo Moroni 22, mitä suosittelen erikoisesti teille jotka tulee omalla autolla Roomaan. On monenlaisia huoneita valittavana, jopa sviittejäkin.  

Nämä roomalaiset luostarit ovat erittäin siistejä ja turvallisia yöpymispaikkoja, joita koskee samat laiat, määräykset ja hinnoittelu kuin hotellejakin. Tarkastajat tekee  silloin tällöin kierroksia roomalaisissa hotelleissa ja luostatreissakin. Luostareissa saa usein miten erinomaisen aamiaisenkin, jopa usein päivällisenkin jos haluaa. Luostareissa ei saa juopotella, mutta lasin viiniä saa päivällisellä, muuten ne ovat erittäin hyviä yöpymispaikkoja. Muista varata ajoissa!

Omalla autolla on erittäin hankalaa tulla Rooman keskustaan, eikä keskutassa kannata edes yrittää liikkua omalla autolla. Mutta tämän erittäin keskeisen luostarin sisäpihalla saa asukkaat parkkeerata turvallisesti. Varaa maksullinen parkkipaikka etukäteen! Parenpaa paikkaa ei autolle voi löytä Roomasta. Luostari on erittäin keskeisellä paikalla ja sopii koko perheen yöpymsipaikaksi.

Omalla autolla ei kannata ajaa Romaan keskustaan, jos saapuu vaikka pohjoisesta päin, vaan ehodttoamsti kiepuatta Rooman länsipuolta Vatikaanin takaa ja siitä sitten Trastevreen Via Aurelia Antikan tietä pitkin. 

Monet eurooppalaiset jaaa Roomaan melko varmasti E80 tietä, pitki Tyrrhenan meren rantaa ja siitä sitten SS1 tietä kohti Rooman kehätielle ja siitä edelleen Via Aurelian tietä kohti Trastevereä.

Toien vähintäin yhtyä miellyttävä yöpymispaikka on Relais Casa della Fornarina, Via di Porta Settimiana. Sen edustalla oli ravintola Polpetta, mikä on suljettu, mutta Google manitsee että siinä on yhden tähden hotelli ? nimeltä Polpetta. Kuullostaa oudolta...jättäkää väliin! Oliskohan matkustajkoti tai hostelli ehkä, en tiedä. Pandemian jälkeen on valtava määrä ravintoloita suljettu tai omistaja on muuttunut.

Tästä risteyskestä lähtee ihastuttava katu nimeltä Via Garibaldi, mitä pitkin pääsee ylös Gianicolon/Janikulumin harjulle.

Lostarin piha on turvallinen autoparkki. Sisäänajo Lungotevere Fanrnesinan rantakadulta.