taliassa on edelleen meneillään tämän poikkeuksellisen kesäkuun kuumin aika, ja lämpötilojen odotetaan nousevan selvästi keskimääräistä korkeammiksi monissa osissa maata tänä viikonloppuna. Subtrooppinen antisykloni, joka on ollut hallitsevana jo useita päiviä, pitää yllä vakaata ja aurinkoista säätä käytännössä kaikkialla.
Rooma, Firenze, Bologna ja Perugia ovat kaupunkeja, joissa odotetaan korkeimpia lämpötiloja, ja niissä maksimilämpötilat voivat nousta jopa 38–39 °C:een. Erittäin korkeita lämpötiloja odotetaan myös Ternissä, Foggiassa, Materassa ja Sardinian sisämaassa, missä vielä korkeammat lämpötilat ovat mahdollisia paikallisesti.
Tilanne on vaikea Po-joen laaksossa, jossa Milanon, Parman, Modenan, Mantuan, Pavian ja Ferraran on taisteltava paitsi kovan kuumuuden myös korkean kosteuden kanssa. Näillä alueilla lämpötilan ja kosteuden yhdistelmä voi nostaa lämpötiloja selvästi yli 40 °C:een keskipäivän tunteina.
Ensi viikolla: laajalle levinnyttä ja kosteaa kuumuutta, hellemyrskyjä Alpeilla, Apenniineilla ja lähialueilla, supertrooppisia öitä (alin lämpötila yli 25 °C). Lämpötilat nousevat jopa 40 °C:een.

Ei kommentteja:
Lähetä kommentti